top of page

חשוב לדעת

לפני שמגיעים לגאורגיה

קצת רקע הסטורי על גאורגיה

גאורגיה ממוקמת באזור הקווקז, גובלת הים השחור, רוסיה, טורקיה, אזרבייג'ן וארמניה. בשל מיקומה האסטרטגי (כפי שהוא נמצא בין הים השחור לים הכספי), הוא מהווה אינטרס כלכלי מתמיד עבור מדינות זרות רבות עוד מלפני הספירה.

במשך מאות רבות של שנים חוותה המדינה מלחמות ומהפכות מתמשכות על ידי תרבויות של ארצות זרות הן ממזרח והן ממערב. גאורגיה נשלטה ונפלשה על ידי היוונים, הפרסים והרומאים בתקופות המוקדמות. הערבים פלשו למדינה גם במאה ה- 7. זה מוכיח את התרבות המגוונת של המדינה מכיוון שהושפעה רבות במהלך ההסטוריה.

מהמאה ה- 11 עד המאה ה -13, גאורגיה חוותה את "תור הזהב" עם עלייה תרבותית, פוליטית וצבאית עד פלישת המונגולים במהלך המאה ה -14. בשנת 1921 פלש הצבא האדום לגאורגיה ואז הפכה לחלק מברית המועצות. 15 שנה אחרי, הם נחשבים לאחת מ -15 הרפובליקות של ברית המועצות. עם זאת, הם חוו דיכוי קיצוני בהנהגתו של סטאלין. הם הודחקו מהזכויות והחופש שלהם. לאחר התפרקות ברית המועצות הכריזה גאורגיה על עצמאותה בשנת 1991. היא הפכה לחברה באו"ם זמן קצר לאחר מכן.

בשנת 1995, ביצעה ממשלת גאורגיה תיקונים בחוקה וקיימה בחירות לנשיאות. מכאן ואילך, גאורגיה מפעילה את חירותה כמדינה דמוקרטית עם כי לאחר הדחתו של הנשיא סאאקאשווילי, מונה הנשיא החדש (ב-2012) ללא בחירות.

בירת גאורגיה הינה טביליסי. העיר משמשת כמרכז כלכלי, מסחרי, פוליטי וחברתי של המדינה. בעבר הרחוק שימשה מצחתה שנמצאת במרחק 20 דקות מטביליסי כבירת המדינה.

אוכלוסיית גאורגיה מונה כ-4 מיליון תושבים, מתוכם כמחצית בטביליסי וסביבתה.

השפה הרשמית במדינה היא גאורגית אם כי רוב האוכלוסייה (מעל גיל 35) דוברת גם רוסית. חלק מהאוכלוסייה הצעירה דוברת אנגלית עם כי הדבר אינו נפוץ.

המטבע המקומי בגאורגיה הינו לארי גאורגי. הערך של הלארי שווה כיום לכ-1.2 שקל. ניתן להמיר כסף בחופשיות בלי לפחד  מרמאויות (כולל באולם קבלת הפנים בשדה התעופה).

מטבע מקומי

עיר בירה

אוכלוסייה

שפה

חשמל

החשמל במדינה זהה לזה שבישראל ואין צורך במתאמים למכשירי החשמל שמביאים מהארץ.

משך טיסה וחברות תעופה

קיימות טיסות ישירות סדירות מישראל ל-2 יעדים בגאורגיה - טביליסי ובאטומי. משך הטיסה לכל אחד מהיעדים עומד על 2-2.5 שעות טיסה.

הפרשי שעות

הפרש השעות בשעון קיץ בין ישראל לגאורגיה עומד על שעתיים. בשעון חורף ההפרש עומד על שעה אחת. על מנת לחשב את השעה בגאורגיה יש להוסיף את השעות הנ"ל לשעון ישראל.

אקלים

חדשות טובות - גאורגיה הינו יעד מומלץ לרוב ימות השנה. למרות גודלה הקטן של המדינה האקלים משתנה ממקום למקום כאשר לים החור ולהרי הקווקז תפקיד משמעותי.

מתי כדאי לנסוע? התשובה בפנים

תקשורת

הקידומת של גאורגיה היא 995+. חבילות האינטרנט והשיחות בגאורגיה זולות משמעותית מבארץ ולכן אין סיבה לעשות חבילה מהארץ. מומלץ לקנות סים מקומי באולם קבלת הפנים בשדה התעופה בטביליסי בדוכן בשם BEELINE.

עסקים

גאורגיה נבחרה לאחת מ-10 המדינות הנוחות ביותר לעשיית עסקים בפן הבירוקרטי ובפן המיסויי שפועל ע"פ המודל האסטוני ומעודד עסקים והשקעות זרות.

ביטחון אישי

גאורגיה עברה מהפך בשנים האחרונות וכיום בטוח מאוד להסתובב במדינה בכל שעות היום והלילה ובכל האזורים. בנוסף, הגאורגים מסבירי פנים ומעריכים את התיירות במדינה כך שישמחו לעזור במידת הצורך.

כן, זה באמת כל-כך זול! מטרו בתוך העיר יעלה פחות מלארי לנסיעה. מונית ממוצעת לנסיעה בעיר תעלה עד 10 לארי. מונית למרכז העיר מהשדה תעלה עד 40 לארי. 

המידע המלא בכתבה הבאה

תחבורה

עלול לעניין אותך

bottom of page